İŞ BAŞVURUSU

Inbound ve Outbound Hizmetlerle Dünyaya Bağlan

/

BİZE DAİR

Juvenis Telekom, 13 yıllık tecrübesi ve deneyimli kadrosu ile İstanbul merkezli olarak Türkiye’nin farklı lokasyonlarında yerli ve yabancı şirketlere farklı dillerde hizmet vermektedir.

2008 yılında Almanya’nın Bremen şehrinde, müşterilerine dış ve iç kaynak kullanımı (Insource&Outsource) alanında hizmet vermek üzere kurulan Juvenis, ileri teknolojili donanımları ve deneyimli uzman kadrosu ile çalışmalarına devam ediyor.

DEVAMI >

Bize Dair

HİZMETLERİMİZ

Çağrı merkezi temsilcilerimiz, müşteriyi elde tutma, yeni müşteri kazanımı ve satış geliştiriminin bir parçası olarak telefon üzerinden farklı hizmetler sunar.

846K+
Yapılan Çağrı
138+
Müşteri
12400+
Rapor
5
Şube
Gelişmiş Çağrı Merkezi Yazılımı

ÇAĞRI MERKEZİ YAZILIMINDA LİDER

Juvenis Telekom, 13 yıllık tecrübesi ve deneyimli kadrosu ile Müşteri etkileşimini ve bağlantı hızını artırmak için akıllı giden aramalar ve güçlü giden çağrı merkezi özellikleriyle desteklenen en iyi işleyen arama yazılımını çalışanlarımıza kullanma imkanı veriyoruz. Temsilcilerimize akıllıca çalışması için doğru çağrı merkezi yazılımını veriyoruz ve müşteri etkileşimlerine daha fazla odaklanmak için manuel görevlerden kaçınıyoruz. Birleşik bir masaüstü ile temsilciler, ortalama temsilci işlem süresini azaltmak için çağrı işleme, müşteri bilgilerine tek bir pencereden erişme gibi birden çok görevi yönetebilir. Sesli posta bırakma ve geri aramayı zamanlama gibi ek özellikler, aracıların boşta kalma süresini azaltarak daha üretken olmalarını sağlar.

Contact Tool Contact Tool